İletişim!!

darkchocolatebrownblog@gmail.com
darkchocolateblog@yahoo.com

12 Şubat 2017 Pazar

Tüketerek Tükenmek

Özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren kapitalizm denen illetin dişlerinin giderek sivrilmesiyle insanoğlunun doyumsuzluğu da çığrından çıktı. 21. yy'ın neredeyse ilk 20 senesinde de ne yazık ki daha çok tüketmek global dünyanın "gerekliliği" oldu. Ne kadar yeni, ne kadar lüks, ne kadar fazla o kadar iyi.

Özellikle büyük şehirlerde, ki benim durumumda burası İstanbul oluyor, insanların her alışveriş merkezini hunharca doldurması, her indirim döneminden mağazaların semt pazarından hallice olması, cep telefonlarının her sene eskimesi artık işten bile değil. Hala i phone 5-6 ve 7 arasındaki farkı anlayamadım. Bir de s olanları mevcut aralarda.

Şimdilerde moda bir tabir var, tükenmişlik sendromu. Levent-Maslak hattındaki o iştihamlı plazaların birinde çalışan biri olarak söyleyebilirim ki hepimizde az ya da çok var o tükenmişlik sendromundan. Kimimiz farkında kimimiz değil. Çünkü en değerlimizi yani zamanımızı satarak kazandığımız parayı metaya yatırıyoruz. Hepimiz günün 8-9saatini geçirdiğimiz işten şikayetçiyiz ama daha fazla tüketmek için muhtacız da. Bu kısır döngüye de o yüzden küfredip duruyoruz.

Benim bu daha çok kazan daha çok harca döngüsünü kırmam "almamakla" oldu. Kılık kıyafet, makyaj malzemesi, hatta abartalım ama dolapta varken 2.sini de alayım dediğim makarna bile bu almama sürecine dahildi. Herhangi birşeyi almam için "buna neden ihtiyacım var?" sorusunu cevaplamayı bekliyordum. Bunun birkaç sebebi var. birincisi har vurup harman savurmamam gereken bir döneme girdim. Bir de gerçekten neye ihtiyacım var neye yok ve minimumda standartım nedir görmek istedim.

Sonrasında ise dolap dolap bekleyen ama kullanılmayan bir heves uğruna alınmış ya da artık üzerime olmayan herşey bu süreçte ihtiyaç sahiplerine ya da eşe dosta verildi. Bir dolap boşaldı. Eğer yeni birşey alındıysa da bu dolaptaki başka birşeyin çıkması ya da biten birşeyin yenilenmesi demekti.

Bir noktada herkesin nefsini kontrol etmeye çalışmasını tavsiye ederim. İlk farkına varacağınız şey aslında herşeyiniz var. Yeteri kadar kıyafetiniz, yiyeceğiniz, ayakkabınız, tencereniz tavanız var. Gençler bir bakın elinizde kaç tane pembe allık var? Ya da şeftali? Bak birşey söyleyeyim mi? O allıkların yüzünüzdeki farkını siz bile anlamıyorsunuz. İkincisi dolaplarınızı boşalttığınızda hem fiziken hafifliyorsunuz hem de manen zenginleşiyorsunuz. Verin arkadaşlar. Genç bir kıza dolaba alıp koyduğunuz en son 2 sene önce giydiğiniz kazağınızı verin. Kullanılmayan dolap bekleyen battaniyenizi, yorganınızı alamayanlara verin.  Üçüncüsü dünya için de iyi birşey yapıyorsunuz. Bir poşetin bile kullanılmayacak olması büyük birşey. Son olarak aslında kazandığınız paranın kıymetini anlıyorsunuz ve bunu harcayacaksanız geçekten değecek birşeye harcamayı bekliyorsunuz. Dediğim gibi zaman satıyoruz hepimiz.

Bu hala bir yolculuk benim için. İnsan olduğumdan bazen nefsime yenik düşüyorum ki bu da olması gereken birşey sağlıklı olması için ama bir noktada iyi bir çizgide devam ettiğime inanıyorum. Kendi adıma bu tüketim çağına küçük de olsa bir çomak sokabildiğim için mutluyum.

Bu benim deneyimimdi. Birilerinde bir ışık yakabilirsem ne mutlu.

Sevgiyle kalın.

Neslihan
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder